Meniu Suplimentar

• Adauga un articol
  • Articole pe categorii
  • Arhiva articolelor
  • Arhiva stirilor
  • Adrese utile
  • Lista Membrilor
  • FAQ
  • Recomandati-ne

• Logare

Bun venit!

Nume   
    Parola  

*Inregistrare 

*Recuperare parola

Membri:
      Ultimul: acela-tot
      Total: 3297
      Online:
      Vizitatori: 24
      Membri: 0
      Total: 24

Sondaj

Putem aprecia ca in Romania este criza

politica
    sociala
    morala
    toate
    niciuna este doar tranzitie
    niciuna,lucrurile se denatureaza

Rezultate
    Alte sondaje

Voturi 726

Top-10 downloads

· 1: "Elohai" -Doamne
    · 2: o batrana intr-o gara
    · 3: Aveinu Malheinu
    · 4: Galbena gutuie...
    · 5: Sanie cu zurgalai
    · 6: Kaddish
    · 7: barbu lautaru
    · 8: Copaci fara padure
    · 9: un'' te duci tu mielule ?
    · 10: Mircea Crisan

Romania-Israel:

Romania-Israel :: View topic - Excursie Israel,vizite locuri sfinte
     Forum FAQForum FAQ   SearchSearch   UsergroupsUsergroups   ProfileProfile   Private messagesPrivate messages   Log inLog in 

Excursie Israel,vizite locuri sfinte
    Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> natura,turism impresii de calatorie - Israel si lumea intreaga
    View previous topic :: View next topic  
    Author Message
    lumi

PostPosted: 14 Aug, 2011 7:49 pm    Post subject: Excursie Israel,vizite locuri sfinte Reply with quote

Buna tuturor,

La inceputul lunii septembrie vom fi in vacanta in Israel, cazati in Tel Aviv si intentionam sa facem mai multe excursii. Vom veni pe cont propriu, cei de la hotelul unde vom fi cazati ne-au trimis deja cateva oferte de excursii, printre care si o excursie la Bethelem si Jericho.
    As avea nevoie de parerea voastra, credeti ca ar putea fi riscant sa mergem in teritoriu palestinian la inceputul lui septembrie, cu excursie organizata?
    Cei de la receptie ne-au zis ca trebuie sa rezervam in avans cu cateva zile pentru a fi siguri ca sunt locuri disponibile si suntem putin ezitanti...

Ne-au mai trimis si o oferta de excursie de 1 zi la Petra, cu avionul. Ce credeti, ar merita efortul?

Cum toate aceste excursii nu sunt asa de ieftine, la Haifa ne-am gandit sa ne ducem singuri cu trenul, ce credeti ar fi o idee buna? Cand ar fi mai indicat de vizitat, in timpul saptamanii sau in week-end? Ceva sugestii pentru un restaurant bun, in zona portului sau in centru?

Ce se mai aude cu toate aceste proteste sociale, ca pe la TV dau aproape in fiecare seara numai stiri ce te fac sa-ti treaca prin cap tot felul de idei ...

Va mutumesc mult pentru sfatui si va urez numai bine!
    Lumi
    Back to top
    View user's profile Send private message
    missU

PostPosted: 15 Aug, 2011 9:12 am    Post subject: Reply with quote

merita tot ce-ati spus ca vreti sa vizitati si eu nu consider ca este un pericol chit ca nu-s majoritar...n-am gasit pe cineva din israel sa vrea sa viziteze petra...turismul religios crestin ar trebui sa includa ierusalim si nazareth...iar in haifa vedeti bahai, unde sunt si carciumile din cartierul german ...ura si la gara ca-i aproape !
    noro

PostPosted: 15 Aug, 2011 10:05 am    Post subject: Reply with quote

Nu va temeti, Israelul si in particular obiectivele crestine sunt printre cele mai securizate zone de pe pamant, Autoritatile nu se joaca, sunt antrenate, serioase, vigilente, intr-un cuvant sunt profesionisti, iar populatia de rand evreiasca sprijina puternic si cu seriozitate autoritatile de securitate ale statului.
    Back to top
    sase

PostPosted: 15 Aug, 2011 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

Lumi,bun venit pe forum.
    Desi vorbim de obiective situate in tre granitele israelului si in afara lor,adica apartinand de autoritatea palestiniana,turismul nu a fost afectat deocamdata caci cine organizeaza aceste excursii,foloseste israelieni in Israel si arabi -soferi si ghizi- in cealata parte.
    Merita vazut cat mai mult,Ierusalimul este unic,la fel ca Marea Moarta,Lacul tiberias si salba de locuri de cult crestine,Haifa cu gradinile Bahai,asa cum a spus Misu.
    nu se poate imparti cazarea in doua :Tel Aviv si Ierusalim ??
    Back to top
    View user's profile Send private message Send e-mail
    lumi

PostPosted: 15 Aug, 2011 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc din suflet tuturor pentru raspunsurile voastre, este mare lucru sa fii putin mai linistit inainte de plecare.
    Cu toate ca vom pleca peste 2 saptamani, am inceput sa nu mai dorm noaptea, numai la aceasta excursie ma gandesc, sunt foate emotionata si abia astept sa ajung, am inceput numaratoarea inversa.
    Sase, din pacate nu mai putem sa ne cazam si in Ierusalim, caci am rezervat deja hotelul la Tel Aviv.
    Noi am trimis deja mai multe mesaje pe site-ul bisericii romanesti din Ierusalim, pentru a cere sprijin (bineinteles contra cost) in gasirea unui loc intr-un grup de pelerini sau a unui ghid, dar din pacate nu am fost contactati de nimeni pana in prezent.
    Asa ca ne-am facut singuri un program pe fiecare zi cu ce vom vizita, vom face 3 excursii importante cu tururi operatoare cu ghid in engleza si anume Ierusalim, Nazareth cu Capernaum si Galilleea si Bethleem cu Jericho.
    O alta zi la Haifa si restul il vom petrece in Tel Aviv.
    In Jordania nu cred ca vom ajunge , este destul de scumpa excursia pentru 1 zi si am aflat ca nu sunt toate costurile incluse in pret (se mai adauga taxe de aeroport, taxe de intrare pe la locurile de vizitat).
    Am mai vazut o excursie la Masada cuplata cu Marea Moarta sau cu Ein Gedi, dar nu stiu daca merita, dat fiind pretul de 80 USD /pers.
    Inca o intrebare as avea la voi, este adevarat ca atunci cand vizitezi biserica nasterii Domnului din Bethleem se sta foarte mult la coada (in jur de 2 ore) pentru a putea intra in grota?
    In Tel Aviv ce-ar mai fi de vazut in afara de Yaffo, promenada pe malul maii, Neve Tsedek, strazile cu animatie (Ben Yehuda, Dizengoff, Hayarkon)? In zilele de shabatt e aglomeratie la plaja?
    Va rog sa nu va suparati pentru atatea intrebari, dar vrem sa vedem cat mai mult, sa profitam la maximum de aceasta excursie mult asteptata.
    Multumesc mult!
    Back to top
    sase

PostPosted: 16 Aug, 2011 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Ok,ce a fost a fost-biserica romana trebuie contactata oersonal la telefon,erau aici telefoanele lor actualizate la Adrese utile.

In Tel aviv,aveti Muzeul de arta de pe Shlomo Hamelech,inconjurat de cateva cladiri placute,aveti Muzeul Israel de langa Universitate,de asemeni putin gust si miros oriental in Shuk Hakarmel,in imediata vecinatate ,marti si vineri Nahlat Beniamin,cateva strazi pline de cele mai originale si diverse obiecte de artizanat din toate ,aterialele posibile tarabe pline de original si farmec.
    Massada + Marea moarta sunt doua lucrui absolut unice ca relief,ca locatie,ca aspect.Daca financiar mai incape ar merita.
    De asemeni poate reusiti Turnurile Azrielli cu multimea de magazine,de asemeni portul vechi,ale carui hambare au devenit expozitii sau magazine elegante,si nu in ultimul rand,neaparat daca mergeti in Neve tzedek,strada Shabazi va scoate mergand spre mare la fosta statie de tren a tel avivului minunat reconditionata si repusa in valoare.
    in toate aceste locuri nu va jenati ca cereti lista de preturi,nu va multumiti cu enumerarea lor vocala,de asemeni nu va jenati sa va sculati si sa mergeti o strada maideparte unde este mai ieftin...
    Israelienii nu se prea jeneaza,asa ca nu veti face decat impresia locala....!!!!!

Biserica nasterii ar fi minunat sa fie aglomerata....din pacate afara de craciun si paste nu se intampla.Presiunile musulamanilor ii gonesc pe arabii crestini,castigurile lor din turism se diminueaza,asa ca stati linistita...doar daca chiar aveti ghinionul a 4 autocare pline inainte Dv,sa fie putin coada...
    Back to top
    edy

PostPosted: 09 Sep, 2011 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

Lumi, asteptam impresiile cand va intoarceti!
    lumi

PostPosted: 09 Sep, 2011 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Dragilor,

Totul a fost MINUNAT, ne-am intors de cateva zile si nici acum nu ne-am revenit. Regret ca am asteptat atat de mult pana sa ne hotaram sa vizitam aceasta tara minunata care se numeste Israel.
    Fiecare oras are farmecul lui, dar vreau sa va spun ca peste tot ne-am simtit in siguranta, inconjurati de oameni care ne-au ajutat cu diverse informatii, plini de umor si omenosi. Am fost chiar si prin preajma demonstrantilor din zona Rothschild si tot ne-am simtit in siguranta, nu ne-am simtit deloc amenintati cu ceva. Cand esti in Israel ti se pare ceva normal ca intr-un tren sa se aseze cineva langa tine, in civil, si cu pusca pe umar. Cand le povestim celor de acasa acest fapt, nu prea ne cred...
    Noi am rezervat cu cei de la hotelul unde am fost cazati diverse excursii, am vizitat toate locurile religioase, dar si Masada si Marea Moarta. Am fost foarte uimiti cand in fiecare seara cand eram morti de obositi, cei de la receptie veneam si ne bateau la usa sa ne intrebe daca totul a fost OK, daca ne-am simtit bine si daca mai avem nevoie de ceva. Nicaieri in lume pe unde ne-am plimbat nu am mai intalnit lucrul asta, chiar ne simteam putin stanjeniti de atata grija din partea lor.
    Din toate locurile vizitate, Ierusalim-ul este pentru mine cel mai frumos loc de pe Pamant, un loc magic plin de mister si asa cum zicea cineva, pacat ca pietrele nu pot vorbi, poate ca am putea afla mai multe despre acest loc minunat.
    De asemenea, am fost foarte, foarte impresionati de Muzeul Holocaustului, cred ca am petrecut vreo 3 ore pe acolo si tot nu am fi plecat.
    La Tel Aviv ne-a placut foarte mult in Jaffa, plimbarea pe promenada de pe malul marii pana la Marina si bineinteles cartierul Neve Tsedek.
    Locul unde ne-am simtit insa ca niste delicventi, de parca am fi facut ceva ilegal a fost la trecerea in Palestina, pentru a vizita Betheleem-ul. Ghidul nostru ne-a lasat la intrare si de acolo ne-au preluat niste pustani palestinieni cu mai multe masini si apoi ne-au predat la un ghid local.
    Am mai fost impresionati de faptul ca in desert beduinii aceia care se plimba cu camilele si iti cer 20 de sekeli sa te urci pe ele erau foarte dotati dpdv tehnologic, avand lap top-uri sau tablete foarte performante...
    Despre Haifa, nu am cuvinte, gradinile sunt minunate si foarte bine intretinute.
    Ceea ce ne-a socat insa foarte mult este numarul mare al rusilor care traiesc in Israel si faptul ca aproape peste tot a treia limba in care este scris ceva este rusa.
    Peste tot am avut parte de oameni minunati, de la ghizi si pana la cei din hotel, oameni cu care am intrat in contact, ne-am simtit bine peste tot, nu am avut nicaieri impresia ca cineva vrea sa ne fure ceva sau sa ne ameninte cu ceva.
    Cam atat deocamdata, caci ar fi foarte multe de povestit si nu as mai termina nici pana maine cu povestitul, voi recomanda cu toata inima tuturor prietenilor si colegilor sa viziteze Israelul.
    Multumesc mult lui Sase pentru sfaturile sale.
    Back to top
    sase

PostPosted: 10 Sep, 2011 1:11 am    Post subject: Reply with quote

Multumim tie, pentru postare,pentru cuvintele calde si minunata descriere.
    Un bun indemn pentru nehotarati sau carcotasi.....
    Sa revii oricand cu placere.
    Back to top
    edy

PostPosted: 10 Sep, 2011 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc si eu, sunt disperata sa ajung, totusi ma poticnesc in tot felul de piedici. Dar carcotasa nu sunt Smile !
    lumi

PostPosted: 10 Sep, 2011 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Draga Edy si eu m-am lovit de tot felul de piedici pana sa ajung in aceasta tara minunata.
    Cand vei ajunge aici emotiile vor fi foarte mari pentru fiecare loc vizitat, vei plange la biserica Sf. Mormant si la Zidul plangerii, te vor trece toti fiorii cand vei vedea Muzeul Holocaustului, dar vei vedea ca iti vei gasi linistea sufleteasca, lucru foarte greu de explicat.
    Un sfat de la mine: rezerva cat mai repede si nu vei regreta!
    Daca vorbesti bine lb. engleza, poti gasi tot felul de excursii, vei vizita nu numai biserici, ci si muzee interesante, gradini si multe altele. Ghizii sunt minunati si vei vedea, vei rade cu ei cat n-ai ras intr-un an intreg!
    Daca esti amatoare de plaja, la Tel Aviv plaja este minunata, foarte curata, cu nisip fin, iar apa marii este foarte calda si limpede.
    Mi-e dor de Israel!!!
    Va urez numai bine la toti si Dumnezeu sa va apere!
    Back to top
    edy

PostPosted: 10 Sep, 2011 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Tot caut excursii si vad ca majoritatea sunt cu cazare in Bethlehem, lucru care nu-mi place. Acum dupa ce ai scris tu aici ma gandesc sa planific pe cont propriu ca voi, dar mi-e teama ca ies prea scump.La ce hotel v-ati cazat? si cam cat se cheltuie total? cate nopti ati rezervat?
    sase

PostPosted: 10 Sep, 2011 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Lumi,
    Ceea ce ai scris tu, este ca ploaia dupa o lunga....lunga seceta...
    dupa o lunga....lunga vara fierbinte...

Atatea lucruri rele se spun despre tarisoara asta,atata invidie,dusmanie si dorinta de a o distruge, incat aproape numai speri sa auzi si alte impresii si dorinte.

Personal iti multumesc- pentru cineva care o iubeste, cele scrise de tine merg la inima inimii....

Iti doresc fericire,bucurii,o viata linistita si temeinica,tie si celor dragi tie.
    Back to top
    mela

PostPosted: 11 Sep, 2011 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

lumi,oameni ca voi sa tot vina sa viziteze Israelul...mi-a placut ca v-ati organizat ca in timp destul de scurt sa vedeti multe locuri,sa vizitati muzeu pe care multi turisti romani il ignora si bineinteles faptul ca v-ati simtit atat de bine si cuvintele fara nici o umbra in care descrii excursia ne-au bucurat
    Back to top
    lumi

PostPosted: 13 Sep, 2011 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Edy, intr-adevar daca iti organizezi excursia pe cont propriu iesi mai scump decat daca te-ai duce cu un tur organizat de o agentie de turism.
    Insa noi am vrut sa fim liberi, sa nu depindem de nimeni, sa stam unde vrem si sa vizitam locurile care ne plac.
    Am stat in total 8 zile, in care am profitat la maxim.
    In planificarea acestei excursii, am fost ajutata cel mai mult de acest forum pe care il citeam in fiecare seara si de sfaturile lui Sase, pentru care ii multumesc inca o data. De asemenea, am utilizat foarte mult Trip advisor, pentru alegerea hotelului (daca vrei numele si alte detalii trimite-mi un mp, ca sa nu fac publicitate pe forum).
    Mela, cum sa nu scriu de bine despre Israel, cand inca nici n-ai intrat bine in tara si politistul de frontiera (de la ghiseul unde iti verifica actele) iti ureaza deja Bine ai venit in Israel si sedere cat mai placuta. Unde in lumea asta vi s-a mai intamplat asa ceva? Dati-mi un exemplu.
    Va urez numai bine la toti!
    Back to top
    Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> natura,turism impresii de calatorie - Israel si lumea intreaga All times are GMT + 2 Hours
    Goto page 1, 2, 3  Next
    Page 1 of 3

Jump to:  
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum

Forums ©