Meniu Suplimentar

• Adauga un articol
  • Articole pe categorii
  • Arhiva articolelor
  • Arhiva stirilor
  • Adrese utile
  • Lista Membrilor
  • FAQ
  • Recomandati-ne

• Logare

Bun venit!

Nume   
    Parola  

*Inregistrare 

*Recuperare parola

Membri:
      Ultimul: Israela
      Total: 3299
      Online:
      Vizitatori: 34
      Membri: 0
      Total: 34

Sondaj

Putem aprecia ca in Romania este criza

politica
    sociala
    morala
    toate
    niciuna este doar tranzitie
    niciuna,lucrurile se denatureaza

Rezultate
    Alte sondaje

Voturi 728

Top-10 downloads

· 1: "Elohai" -Doamne
    · 2: o batrana intr-o gara
    · 3: Aveinu Malheinu
    · 4: Galbena gutuie...
    · 5: Sanie cu zurgalai
    · 6: Kaddish
    · 7: barbu lautaru
    · 8: Copaci fara padure
    · 9: un'' te duci tu mielule ?
    · 10: Mircea Crisan

Romania-Israel:

Romania-Israel :: View topic - Excursie Israel
     Forum FAQForum FAQ   SearchSearch   UsergroupsUsergroups   ProfileProfile   Private messagesPrivate messages   Log inLog in 

Excursie Israel

Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> natura,turism impresii de calatorie - Israel si lumea intreaga
    View previous topic :: View next topic  
    Author Message
    lumi

PostPosted: 08 Mar, 2010 6:22 pm    Post subject: Excursie Israel Reply with quote

Buna ziua tuturor romanilor de pe forum!

Va citesc de mai mult timp si abia acum am prins un pic de curaj pentru a va scrie. Despre ce este vorba mai exact: eu si sotul meu vom face in luna mai o excursie de 1 saptamana in Israel. Vom veni pe cont propriu, ne vom caza in Tel Aviv si avem intentia de a vizita cat mai mult posibil.

- Dupa parerea si experienta dvs. cum ar fi mai avantajos si mai sigur pentru noi sa ne organizam: sa inchiriem masina, sa facem apel la agentiile specializate in turism (ex. Egged) sau sa mergem cu un bus pana la destinatia dorita si acolo sa vizitam de capul nostru?
    - Din cate am vazut in ofertele agentiei Egged (singura gasita pe net) o excursie de o zi la Ierusalim ne-ar costa pe amandoi cam 160 dolari, noua ni se pare destul de mult, dvs. ce parare aveti, ne-am putea descurca si mai ieftin pentru a vizita Ierusalimul?
    - Stiti daca exista vreo agentie de turism care organizeaza excursie de 1 zi la Petra - Iordania?
    - In Haifa este usor de ajuns la acele gradini minunate de pe muntele Carmel? Parca am citit undeva ca exista un fel de metrou subteran?
    - Noi vom ajunge in Tel Aviv intr-o joi dupa amiaza. Am vrea ca a doua zi, respectiv vineri, sa incercam sa vedem cate ceva din Tel Aviv. As avea rugamintea daca puteti sa ne spuneti daca este ceva deschis in timpul shabatului (de ex. agentii de turism, restaurante, cafenele, mall-uri, poate un Mc Donalds) in zonele turistice. Macar o sticla de apa ne putem lua de pe la vreun chisc?

Va multumesc mult de tot pentru tipul acordat mesajului meu si in speranta ca voi primi un raspuns din partea dvs. va urez numai bine!
    Toda raba!
    Back to top
    View user's profile Send private message
    sase

PostPosted: 08 Mar, 2010 7:35 pm    Post subject: Re: Excursie Israel Reply with quote

lumi wrote:
    Buna ziua tuturor romanilor de pe forum

- Dupa parerea si experienta dvs. cum ar fi mai avantajos si mai sigur pentru noi sa ne organizam: sa inchiriem masina, sa facem apel la agentiile specializate in turism (ex. Egged) sau sa mergem cu un bus pana la destinatia dorita si acolo sa vizitam de capul nostru?

Lumi,buna ziua si bun venit.
    o sa incerc sa raspund la cateva intrebari caci reusita excursiei pe cont propriu depinde in mare masura de informatiile adunate.
    daca va faceti baza in Tel Aviv si vreti excursii de o zi in divese directii,cel mai bun este autobuzul,statia centrala de autobuze are la etajul 6 concentrate toate plecarile in toate directiile in tara.
    pretul nu este foarte mare,Askelon 33 sek dus intors,Jerusalim 40 sek dus-intors.Tiberias 100 sek dus intors-2,5 ore de mers.
    Programul statii centrale de autobuze in Tel Aviv
    Tel-Aviv, Sun-Thu: 6:00-24:30; Fri: 6:10-15:45;Sat: 15:15-24:15
    sau Arlozorov unde este si tren spre Haifa,Jerusalim,Askelon,
    Tel-Aviv, Arlozorov Sun-Thu: 6:00-9:30; 13:00:17:00; Fri: 6:30-12:00

parerea mea este ca autobuzul este cel mai util si daca va mutati cateva zile din oras in oras

Quote:
    - Din cate am vazut in ofertele agentiei Egged (singura gasita pe net) o excursie de o zi la Ierusalim ne-ar costa pe amandoi cam 160 dolari, noua ni se pare destul de mult, dvs. ce parare aveti, ne-am putea descurca si mai ieftin pentru a vizita Ierusalimul?

Turul Ierusalimului,daca ajungeti acolo cu autobuzul din Tel Aviv,incepe in Statia centrala de autobuze dup a cum urmeaza:

Central Bus station 9:00 11:00 13:30 15:45
    Days of operation: Sunday through Thursday

pretul de persoana este 80 sek (3.76 sek =1$) insa traseul este foarte variat si bogat

http://www.egged.co.il/Eng/main.asp?lngCategoryID=2773

de altfel la toate excursiile organizate de Egged in pret este si intrarea la diversele obiective turistice.

http://www.eggedtours.com/

Quote:
    - Stiti daca exista vreo agentie de turism care organizeaza excursie de 1 zi la Petra - Iordania?

informatii utile puteti lua la orce hotel mai mare sau agentie de turism de care este plin litoralul.

Quote:
    - In Haifa este usor de ajuns la acele gradini minunate de pe muntele Carmel? Parca am citit undeva ca exista un fel de metrou subteran?

un sfert de ora cu taxi pana la intrarea superioara in gradini,care se afla pe o frumoasa promenada a Haifei (Yafe Nof),pe muntele Carmel,sau de la statia centrala de autobuze,mergeti la acest metrou este vorba de 3-4 statii de autobuz

http://www.planetware.com/map/haifa-map-isr-hai_n.htm

Quote:
    - Noi vom ajunge in Tel Aviv intr-o joi dupa amiaza. Am vrea ca a doua zi, respectiv vineri, sa incercam sa vedem cate ceva din Tel Aviv. As avea rugamintea daca puteti sa ne spuneti daca este ceva deschis in timpul shabatului (de ex. agentii de turism, restaurante, cafenele, mall-uri, poate un Mc Donalds) in zonele turistice. Macar o sticla de apa ne putem lua de pe la vreun chisc?

fara probleme,toate localurile,magazinele,gradinile,agentiile de turism sunt deschise vineri pana la 14-15,apoi inclusiv sambata chiscurile de tot felul,localuri si magazinele de la hoteluri,pub-uri,cafenele.
    autobuzele de asemeni inceteaza circulatia vineri dupa-amiaza pana sambata seara
    Quote:

Va multumesc mult de tot pentru tipul acordat mesajului meu si in speranta ca voi primi un raspuns din partea dvs. va urez numai bine!
    Toda raba!
    Back to top
    View user's profile Send private message Send e-mail
    lumi

PostPosted: 08 Mar, 2010 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult de tot domnule Sase pentru raspunsul dvs., m-ati mai luminat un pic.
    Cu ajutorul informatiilor dvs. si al ghidului turistic pe care deja l-am cumparat, sper sa avem o vacanta cat mai reusita.
    Ah, am uitat sa va mai intreb un lucru. Bine ca mi-am amintit.
    Cercetand pe Trip Advisor in privinta unui hotel pentru cazarea in Tel Aviv si citind cat mai multe reviews-uri, am constatat cu mirare ca atunci cand utilizezi cartea de credit pentru a face plata cazarii la hotel sau a inchirierii unei masini, s-ar parea ca ti se face o asa-zisa "amprenta" a cartii de credit. Pana acum noi nu am auzit de asa ceva, ce ar putea sa insemne asta? Peste tot pe unde am calatorit nu ni s-a intamplat una ca asta.
    A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? Ce inseamna de fapt "amprenta" cartii de credit?
    Multumesc inca o data.
    Back to top
    sase

PostPosted: 08 Mar, 2010 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

informatii vor mai veni pe masura ce se contureaza traseul.
    privind cartea de credit,nu stiu despre ce este vorba,pentru exterior ,cartea mea de credit are ca un "chip" patrat mic si care face legatura cu contul,ramanand sa scriu numai codul secret...altceva nu stiu,poate alti colegi sa stie mai mult.
    Back to top
    View user's profile Send private message Send e-mail
    loveyou

PostPosted: 08 Mar, 2010 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

lumi wrote:
    s-ar parea ca ti se face o asa-zisa "amprenta" a cartii de credit. Pana acum noi nu am auzit de asa ceva, ce ar putea sa insemne asta? Peste tot pe unde am calatorit nu ni s-a intamplat una ca asta.
    A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? Ce inseamna de fapt "amprenta" cartii de credit?
    Multumesc inca o data.

Acum multi ani, ca sa platesti cu credit card se folosea un aparat care imprima numarul cartelei pe niste formulare care apoi erau completate cu suma de plata si semnatura clientului. Se mai foloseste acest aparat pentru a avea formulare cu semnatura dar fara suma de plata. Aceste formulare sunt pastrate ca garantie a platii la sfarsitul sejurului in hotel sau la inapoierea masini inchiriate. Daca clientul dispare... se folosesc de acele formulare. Daca nu, se returneaza clientului.
    Back to top
    Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> natura,turism impresii de calatorie - Israel si lumea intreaga All times are GMT + 2 Hours
    Page 1 of 1

Jump to:  
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum

Forums ©