Meniu Suplimentar

• Adauga un articol
  • Articole pe categorii
  • Arhiva articolelor
  • Arhiva stirilor
  • Adrese utile
  • Lista Membrilor
  • FAQ
  • Recomandati-ne

• Logare

Bun venit!

Nume   
    Parola  

*Inregistrare 

*Recuperare parola

Membri:
      Ultimul: acela-tot
      Total: 3297
      Online:
      Vizitatori: 20
      Membri: 0
      Total: 20

Sondaj

Putem aprecia ca in Romania este criza

politica
    sociala
    morala
    toate
    niciuna este doar tranzitie
    niciuna,lucrurile se denatureaza

Rezultate
    Alte sondaje

Voturi 726

Top-10 downloads

· 1: "Elohai" -Doamne
    · 2: o batrana intr-o gara
    · 3: Aveinu Malheinu
    · 4: Galbena gutuie...
    · 5: Sanie cu zurgalai
    · 6: Kaddish
    · 7: barbu lautaru
    · 8: Copaci fara padure
    · 9: un'' te duci tu mielule ?
    · 10: Mircea Crisan

Romania-Israel:

Romania-Israel :: View topic - Numai lectile de ebraica.Fara replice!
     Forum FAQForum FAQ   SearchSearch   UsergroupsUsergroups   ProfileProfile   Private messagesPrivate messages   Log inLog in 

Numai lectile de ebraica.Fara replice!
    Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> intrebari si raspunsuri
    View previous topic :: View next topic  
    Author Message
    sorinica

PostPosted: 31 Jan, 2007 12:19 pm    Post subject: Numai lectile de ebraica.Fara replice! Reply with quote

VA ROG A NU POSTA LA TOPICUL ACESTA REPLICE

Domnilor si doamnelor, incepem primul curs de IVRIT de pe forum ca un proiect experimental.Daca si in continuare o sa ajungem la concluzia ca cursul are efacitate,vom continua. Daca nu, totdeauna sunteti invitati sa va scrieti unu la altu pe forum glume si sa beti cafele virtuale impreuna.
    Cele scrise in IVRIT ar fi bine sa le cititi cu voce de cateva ori ca sa invatati cuvintele si sa "prindeti" limba.
    EBRAICA voi scrie cu majuscule.Restul obisnuit.

SHALOM TALMIDIM -elevi. TALMID- elev. TALMIDA-eleva. TALMIDOT-
    eleve.

Inivrit pluralul la masculin- cuvantul se termina cu IM. La femenin cu
    OT.
    * Cand e vorba de femenine si masculi impreuna cuvantul se va termina cu IM chiar daca este un mascul si majoritatea femenine.

SHMI SORIN . ANI HA MORE SELAHEM.
    SHMI= numele +meu. SHEM=nume terminologia cu I inseamna al meu.SHEMHA=numele tau(mas). shmeh= numele tau(fem).SHMENU= numele nostru SHEMHEM= numele vostru(mas) SHEMHEN= numele vostru (fem)SHMAM= numele lor (mas) SHMAN= numele lor(fem)

ANI=eu ATA =tu, numai la masculi. AT= tu, numai la femenine.
    HU=el HI= ea ANAHNU= noi ATEM=voi numai la masculi,
    ATEN= voi numai la femenine HEM = ei, numai la masculi HEN= numai la femenine.

Atrag atentia la ce am scris mai sus si insemnat cu *
    Ca sa nu uit inca ceva care trebuie luat in consideratie :este diferenta la terminarea verbelor cand un mascul varbeste de sine si cand o femeie vorbeste de sine. De exemplu:

ANI OHEL-eu mananc (mascul) -ANI OHELET -eu mananc (femenina).
    Am ajuns la- HA MORE, profesorul. MORE=profesor HA MORE =profesorul. Sper ca a-ti inteles diferenta.
    SHELI= a mea SHELHA-a ta (mascul) SHELAH= a ta (femenin)
    SHELANU= a noastra SHELAHEM=a voastra (mascul) SHELAHEN=
    a voastra (femenin) SHELAEM =a lor (mascul) SHELAEN =a lor (femenine)

La incheierea lectiei,20 cuvinte ce va rog a invata pe de rost:

IPARON =creion MAHBERET=caiet CHISE= scaun SHULHAN= masa
    MEHONIT= masina NIAR+hartie CHESEF=bani CATZAT=putin
    ARBE+ mult CVISH= sosea BAIT=casa AL= pe RAC=numai
    HOLEH= merg NOSEA = merge (cu masina) ETZ=pom IM=cu
    MAHALA= boala ROFE= doctor TRUFA= doctorie.

Pentru prima data ajunge. Cititi cu voce si nu uitati-accentul la cuvinte pe ultima vocala in cuvant. lectia vitoare in cateva zile. SUCCES/
    sorinica

PostPosted: 02 Feb, 2007 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

SHALOM TALMIDIM.
    Azi fom face uz de cuvintele invatate si ele nu vor fi traduse din nou.

[color=blue] ANI COTEV BA`MAHBERET BA` IPARON.
    COTEV-COTEVET- COTVIM- COTVOT= scriu

Cu timpul o sa observati ca in ivrit nu intotdeauna este ca in romaneste-
    de fapt traducerea exacta ar fi fost" Eu scriu in caiet in creion. "

ANI NOSEA COL IOM LEAVODA BA`MEHONIT.
    fiecare/ zi la munca/ cu masina
    tot/toate la lucru

HAMEHONIT NOSAT AL HACVISH.
    eu,tu, el NOSEA pe soseua
    tu (fem), ea NOSAT
    noi,voi,ei NOSIM
    NOSOT

LIAD HACVISH IESH ARBE ETZIM.
    langa exista/ multi
    se afla/
    sunt

BABAIT SHELI IESH SHULHAN VA LIADO CHISE.
    ba la inceputul si langa-el
    cuvantului LIADI
    inseamna " in " langa mine
    LIADHA
    LIADO
    LIADA
    LIADENU
    LIADHEM
    LIADHEN
    LIADAM
    LIADAN

Nu, nu am facut gresala si nu am scris traducerea. nu am scris deoarece sper ca a-ti inteles ordinea.

EIN LI ARBE CHESEF BACHIS.
    nu (exista) la mine in buzunar

HAIOM ANI CTZAT HOLE. ANI TZARIH TRUFA.
    iom=zi bolnav trebuie
    haiom=azi

ULAI ANI HOLEH LAROFE.
    poate/
    posibil

Va rog, inca 20 cuvinte noi;

BEGADIM=haine (in general) MIHNASAIM= pantaloni SIMLA=rochie
    HULTZA=camasa HATZAIT=fusta GARBAIM= ciorapi COVA=palarie
    MAIM=apa (numai plural) IERACOT=legume PEIROT= fructe,
    BASAR=carne HALAV= lapte. MADUA/LAMA=dece EIFO=unde
    CAMA OLE?=cat costa? MASCORET=leafa/salariu MA HASHAA=cat e
    ceasul?
    LA HITRAOT la revedere

Last edited by sorinica on 03 Feb, 2007 12:51 pm; edited 1 time in total
    Back to top
    View user's profile Send private message
    noro

PostPosted: 03 Feb, 2007 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Va rog sa marcati cu un semn unde cade accentul.
    Back to top
    sorinica

PostPosted: 03 Feb, 2007 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

sorinica wrote:
    SHALOM TALMIDIM.
    Azi fom face uz de cuvintele invatate si ele nu vor fi traduse din nou.

[color=blue] ANI COTEV BA`MAHBERET BA` IPARON.
    COTEV-COTEVET- COTVIM- COTVOT= scriu

Cu timpul o sa observati ca in ivrit nu intotdeauna este ca in romaneste-
    de fapt traducerea exacta ar fi fost" Eu scriu in caiet in creion. "

ANI NOSEA COL IOM LEAVODA BA`MEHONIT.
    fiecare/ zi la munca/ cu masina
    tot/toate la lucru

HAMEHONIT NOSAT AL HACVISH.
    eu,tu, el NOSEA pe soseua
    tu (fem), ea NOSAT
    noi,voi,ei NOSIM
    NOSOT

LIAD HACVISH IESH ARBE ETZIM.
    langa exista/ multi
    se afla/
    sunt

BABAIT SHELI IESH SHULHAN VA LIADO CHISE.
    ba la inceputul si langa-el
    cuvantului LIADI
    inseamna " in " langa mine
    LIADHA
    LIADO
    LIADA
    LIADENU
    LIADHEM
    LIADHEN
    LIADAM
    LIADAN

Nu, nu am facut gresala si nu am scris traducerea. nu am scris deoarece sper ca a-ti inteles ordinea.

EIN LI ARBE CHESEF BACHIS.
    nu (exista) la mine in buzunar

HAIOM ANI CTZAT HOLE. ANI TZARIH TRUFA.
    iom=zi bolnav trebuie
    haiom=azi

ULAI ANI HOLEH LAROFE.
    poate/
    posibil

Va rog, inca 20 cuvinte noi;

BEGADIM=haine (in general) MIHNASAIM= pantaloni SIMLA=rochie
    HULTZA=camasa HATZAIT=fusta GARBAIM= ciorapi COVA=palarie
    MAIM=apa (numai plural) IERACOT=legume PEIROT= fructe,
    BASAR=carne HALAV= lapte. MADUA/LAMA=dece EIFO=unde
    CAMA OLE?=cat costa? MASCORET=leafa/salariu MA HASHAA=cat e
    ceasul?
    LA HITRAOT la revedere

Shalom. De data asta vreau sa va explic cum se pronunta un verb la timpul trecut. Sa luam un verb care l`am invatat deja- NOSEA
    Fara a intra prea mult in gramatica care uneori, pentru incepatori este deneinteles. Trecutul este facut prin schimbari mici la cuvant/De exemplu: ANI NASATI (si fem la fel) ATA NASATA,AT NASAT,HU NASA ,HI NASA (cu un mic supliment de accent la ultima vocala), ANAHNU
    NASANU, ATEM NASATEM, ATEN NASATEN, HEM NASU,HEN NASU (la fel).

Alt verb , CONE=cumpar la trecut: ANI CANITI (si fem la fel) ATA CANITA, AT CANIT, ANAHNU CANINU,ATEM CANITEM,ATEN CANITEN,
    HEM CANU , HEN CANU (la fel)

Inaintea lectii asta am scris verbe numai la prezent
    Cum se tine minte o melodie auzita de cateva ori asa se invatasi cele scrise aci.E bine sa repetati cele scrise si chiar de jucat si cu alte verbe.
    Cel mai important totul cu voce.

Iata o serie de verbe de invatat si exersat: NOHEG= sofez, POTEAH=
    deschid, SOGHER=inchid, IOSHEN= dorm, COTEV=scriu

Rog participantii sa-mi scrie cum se aude aceste 5 verbe la trecut la
    mesaje particulare ale mele.
    BA`ATZLAHA (CU SUCCES)
    sorinica

PostPosted: 03 Feb, 2007 7:42 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit de cuvinta sa trec aci o replica a lui TILY care este,dupa parerea mea utila la elevii /elevelor cursului de ivrit.
    TODA RABA (multumesc mult) lui Tily si ar fi bine caq si altii care pot ajuta, sa ajute.

--------------------------------------------------------------------------------

verbul LIHTOV (a scrie)

COTEV-COTEVET-COTVIM-COTVOT
    -verb ce face parte din grupa paal

cateva alte verbe din aceesi grupa mare:

zoher-zoheret-zohrim-zohrot ( ele tin minte)
    shotec-shotechet-shotchim-shotcot ( ele tac)
    bodec-bodechet-bodchim-bodcot ( ele controleaza)
    gorem-goremet-gormim-gormot (ele cauzeaza)
    zorec-zorechet-zorchim-zorcot( ele arunca)

la grupa paal infinitivul verbului se formeaza dupa formula:

L.[][]'[]

radicalul verbelor -toate cu aceleas vocale la aceleas loc in cuvant-FIECARE RADACINA A VERBULUI ARE 5 LITERE:
    XOXEX -vocalele vesnice O,E

c-t-v(cotev)
    z-h-r (zoher)
    sh-t-c(shotec)
    b-d-c(bodec)
    g-r-m (gorem)
    z-r-c(zorec)

folosind formula si radicalul avem infinitivele

* in ivrit unul din "h" (caf) cu un punct inauntru se citeste "c" si fara punct se citeste "h", la fel fel si la litera bet( cu punct se citeste b, fara punct se citeste "v")
    dupa norme gramaticaticale stabilite uneori in formarea infinitivului cum e cazul aici , c-devine h si b devine v

infinitivul verbelor:

LIHTOV( a scrie)
    LIZCOR(a retine)
    LISHTOC( atacea)
    LIVDOC(a controla)
    LIGROM(a cauza)
    LIZROC( a arunca)

substantivul se formeaza dupa formula:

[][]iud[] hei

CTIVA=scriere
    ZHIRA=amintire
    SHTICA=tacere
    BDICA=contol( se foloseste si ca termen medical cu sensul de analiza)
    GRIMA=cauzare
    ZRICA=aruncare ( se foloseste ca termen medical cu sensul de injectie)

tily

PostPosted: 04 Feb, 2007 12:37 am    Post subject: Reply with quote

stimate domn profesor, multumesc ptr apreciere pe care mi-o aratati in a ma cita si a copia din ce am postat eu.
    doar ca am o mica rugaminte , daca o mai faceti, nu taiati din text, DAR mai ales nu adaugati cuvinte ce va apatin ca apatinandu-mi.
    ptr ca , stimate domn , nici in coma daca fi fost nu as fi putut spune o aberatie atat de mare, cum ca " ETERNUL RADICAL ARE 5 LITERE".
    radical au toate verbele fie ca apartin grupei paal , piel , hifil etc.( si intre noi fie vorba IN GENERAL are 3 litere)

ptr o mai buna reimprospatare a memorie:
    radicaul verbului sunt exact "x-urile" desenate de domnia voastra.( era o formula generala, deci "x" e un mod arbitrar de a arata ca acolo sunt literele din radical.

celelelalte," vocalele vesnice" , cum le-ati numit nu numai ca nu sunt vesnice daca vorbim de alta grupa Smile dar in aceea formula [] O[]~E [], vin sa va arate ca respectivul verb face parte din grupa paal si atat.
    NU SUNT RADACINA.
    Back to top
    sorinica

PostPosted: 04 Feb, 2007 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

tily wrote:
    stimate domn profesor, multumesc ptr apreciere pe care mi-o aratati in a ma cita si a copia din ce am postat eu.
    doar ca am o mica rugaminte , daca o mai faceti, nu taiati din text, DAR mai ales nu adaugati cuvinte ce va apatin ca apatinandu-mi.
    ptr ca , stimate domn , nici in coma daca fi fost nu as fi putut spune o aberatie atat de mare, cum ca " ETERNUL RADICAL ARE 5 LITERE".
    radical au toate verbele fie ca apartin grupei paal , piel , hifil etc.( si intre noi fie vorba IN GENERAL are 3 litere)

ptr o mai buna reimprospatare a memorie:
    radicaul verbului sunt exact "x-urile" desenate de domnia voastra.( era o formula generala, deci "x" e un mod arbitrar de a arata ca acolo sunt literele din radical.

celelelalte," vocalele vesnice" , cum le-ati numit nu numai ca nu sunt vesnice daca vorbim de alta grupa Smile dar in aceea formula [] O[]~E [], vin sa va arate ca respectivul verb face parte din grupa paal si atat.
    NU SUNT RADACINA.

Tily. Deoarece noi nu invatam scrisul ivrit si am hotarat de la inceput sa scrim ivrit cu litere latine, am luat in consideratie si acele vocale care in ebraica scrisa sunt scrise cu punctatii: un "patah" si un "holam-haser".
    deci: Litera-patah (A)-litera- holam haser(O)- litera. =5
    Tily, Incearca sa simplifici regulire de gramatica la minimum chiar cu pericolul de a nu explica toata gramatica deoarece mi-e frica ca elevi se vor speria de greutatea gramaticei. Nu uita ca le-am promis sa-i invatam sa vorbeasca putin nu sa scrie carti de gramatica. Nu-mi pasa sa vorbeasca la inceput cu greseli. Numai sa vorbeasca.
    IOLANDA

PostPosted: 04 Feb, 2007 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

multumim din suflet pt oameni cu buna vointa daca vreti mai scrieti ca vreau sa invat.
    Back to top
    tily

PostPosted: 05 Feb, 2007 2:01 am    Post subject: Reply with quote

a simplifica e una a face greseli memorabile e alta, dar a si persista in ele...e deja prea mult.
    sa vedem ce iese. spuneti sa nu spunem omului adevarul...ok luam teoria dumneavostra cum ca o si e fac parte din radacina, luam verbul cotev .
    la un moment dat veti fi obligat sa le spuneti ca daca adauga "a" dupa prima litera din radical , inca un "a" dupa a doua litera si apoi a treia au forma de masculin singulat trecut a verbului, adauga terminatiile de trecut si au conjugat verbul la trecut.
    cotev e verbul
    caoatev ar fi dupa spusele dumneavostra masculin trecut singular
    hai sa il conjugam
    caoatevti
    caoatevta
    caoatevt
    caoateva
    caoatevnu
    caoatevtem(n)
    caoatevu

dupa ce va deznodati limba incercand sa pronuntati ceea ce dumneavoastra propuneti, nu credeti ca e pacat de saraca limba ivrit sa ne o chinuim atata?daca tot v-ati inhamat la o treaba faceti-o cum trebuie, nu de mantuiala. nu va bateti joc de saracii elevi care isi pun toate sperantele in dumneavostra .
    Back to top
    sorinica

PostPosted: 05 Feb, 2007 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

tily wrote:
    a simplifica e una a face greseli memorabile e alta, dar a si persista in ele...e deja prea mult.
    sa vedem ce iese. spuneti sa nu spunem omului adevarul...ok luam teoria dumneavostra cum ca o si e fac parte din radacina, luam verbul cotev .
    la un moment dat veti fi obligat sa le spuneti ca daca adauga "a" dupa prima litera din radical , inca un "a" dupa a doua litera si apoi a treia au forma de masculin singulat trecut a verbului, adauga terminatiile de trecut si au conjugat verbul la trecut.
    cotev e verbul
    caoatev ar fi dupa spusele dumneavostra masculin trecut singular
    hai sa il conjugam
    caoatevti
    caoatevta
    caoatevt
    caoateva
    caoatevnu
    caoatevtem(n)
    caoatevu

dupa ce va deznodati limba incercand sa pronuntati ceea ce dumneavoastra propuneti, nu credeti ca e pacat de saraca limba ivrit sa ne o chinuim atata?daca tot v-ati inhamat la o treaba faceti-o cum trebuie, nu de mantuiala. nu va bateti joc de saracii elevi care isi pun toate sperantele in dumneavostra .

Tily,zau ca nu stiu ce vrei nu numai de mine. Ai sarit la verbi ca si cum asta este ce trebuie sa invete oamenii acuma. tu nu intelegi ca ei vor sa invete aproape fraze "instant"-de gata si un vocabular minim care au ca scop sa poata untelege si vorbi putin. La dracu cu gramatica care se invata la noi la liceu cu examen la bacaloriat! Cate ori sa i-ti explic asta?
    sorinica

PostPosted: 05 Feb, 2007 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

IOLANDA wrote:
    multumim din suflet pt oameni cu buna vointa daca vreti mai scrieti ca vreau sa invat.

IOLANDA SI TILY,VA ROG FRUMOS SA NU MAI PUNETI PE TOPICUL ISTA REPLICE . DUPA IDEIA MODERATORULUI LA TOPICUL ACESTA SE VA PUNE NUMAI LECTII CA ELEVI SA LE AIBA LANDEMANA.

MULTUMESC LA MODERATOR DACA VA STERGE REPLICELE CARE NU SUNT LECTII DE IVRIT
    .
    didi

PostPosted: 06 Feb, 2007 3:23 am    Post subject: Reply with quote

yeladim.. aici avem nevoie de un arbitru... clasa deja a luat foc... eu m-am simtit rau de tot saptamana trecuta, cand o observatie pertinenta referitoare al accent a ajuns sa starneasca polemici si ... reprosuri... pana la a-mi fi sugerata retragerea de pe forum..... am stat eu si am cugetat... cu mintea mea de femeie inteleapta... care trebuie sa fie... toleraaaaanta cu barbatul... vecin, tata, profesor, sef, cerb ... sau ce mai poate fi el.... am stat si am tot analizat.... initial biet omul asta a avut o intentie salutara... dar a denaturat... pentru ca el nu are ... din pacate idee ce inseamna metoda didactica.... habar nu are ca pana si strictul necesar intr-o limba trebuie oferit tot cu metoda....
    eu am incercat sa mai domolesc spiritele ... dom' profesor e slobod la gura... vad ca ii ami scapa in romana si cate un cuvant aiurea si nu isi da seama de greutatea cuvintelor cand le arunca...
    eu..c.u experienta mea la catedra... anomalia cu a ei... fetele care au afcut de curand ulpan-ul... fair ( ca sa nu imi sara in cap maine seara... )...... si toti ceilalti probabil ca au sesizat ca ceva chiar nu merge.... poate ca asa se poate invata de balta o limba fonetica... dar nici macar.... pentru ca daca sorinica ar fi livrat 3 fraze pe aptamana.. uzuale... de genul: ani miashdod....... eifo ata?.... si... ma shlomech?... era cat de cat kosher.... dar asa...
    marturisiti cinstit... voi cele care vreti sa beneficiati de acest abc.... "suntem oare chiar nebune, sau sunt altii si mai si...."
    o rugaminte insa am.... maaaare maaaaaare... nu va mai dracuiti.... mai bine va trimiteti la origine.. e mai sanatos.....
    Back to top
    View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
    didi

PostPosted: 06 Feb, 2007 3:41 am    Post subject: Reply with quote

acum va dau un exemplu
    din cartea lui tesu solomovici: invatati rapid limba ebraica

sper sa nu vina sa-mi ceara dreptul de autor Laughing

Prima zi in Israel

Eu sunt roman=ani romani
    Am venit sa lucrez=bati laavod
    am familie=iesh li mishpaha
    familia e in Romania=hamishpaha beRomania
    imi trebuie bani-nahutz li kesef
    n-am venit sa petrec=lobati le valot
    vreau sa ma intorc cu multi bani acasa=ani rotze laahzor habaita im arbe kesef
    voi munci din greu=aavod kashe
    imi place sa muncesc=ani ohev laavod
    dar sa fiu platit bine=aval she ishalmu li tov
    sunt un om corect=ani ish iashar

observam ca a folosit numai masculinul singular

Shiur rishon=lectzia intai

Shalom uvraha =pace si binecuvantare
    si asa mai departe.... banuiesc .. eu... in bunatatea si toleranta mea... ca asta a fost intentia lui sorinica... dar cum el e un general nervos si nelinistit si nu accepta sa fie contrazis ... de niste ... soldate... ca noi... a cam luat-o pe aratura... uitand ca aici nu suntem la instructie si.. chiar .. unele dintre noi fac asta .... ca meserie

haideti sa aducem apele in matca..... sa facem pace ca doar ne iubim.... sa nu ne mai dracuim si insultam.. sa nu mai tipam unii la altii...
    fetele astea chiar vor sa invete ceva.. haideti sa le ajutam... dar cu folos
    ce ziceti?
    Back to top
    FairGame

PostPosted: 06 Feb, 2007 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

Propun 1 topic lectii interactive si 1 topic doar cu lectii. Sa se stearga tot ce e in plus aici!!! Exclamation
    Back to top
    didi

PostPosted: 06 Feb, 2007 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

FairGame wrote:
    Propun 1 topic lectii interactive si 1 topic doar cu lectii. Sa se stearga tot ce e in plus aici!!! Exclamation

fair.... pai asa am perceput si eu... un topic de curs si unul de seminar.... dar a iesit un ... balagan gadol... salata de fructe....
    Back to top
    Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> intrebari si raspunsuri All times are GMT + 2 Hours
    Goto page 1, 2  Next
    Page 1 of 2

Jump to:  
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum

Forums ©